
Krótko mówiąc: NIE.
Wynajmując mieszkanie, właściciel zapewnia najemcy prawo do spokojnego użytkowania lokalu, mimo że formalnie pozostaje jego właścicielem. Oznacza to, że na czas wynajmu właściciel akceptuje pewne ograniczenia w dysponowaniu swoją własnością.
Istnieją jednak przesłanki które pozwalają właścicielowi wejść do mieszkania pod twoją nieobecność albo bez twojej zgody. Warto wiedzieć jakie to sytuacje oraz jakie konsekwencje mogą wyniknąć z nieuprawnionego wejścia do wynajmowanego mieszkania.
Kiedy właściciel mieszkania może do niego wejść?
Właściciel ma prawo wejść do wynajmowanego lokalu w ściśle określonych sytuacjach, które reguluje art. 10 ustawy o ochronie praw lokatorów. W przypadku awarii, która powoduje szkody lub zagraża ich powstaniem, najemca ma obowiązek udostępnić lokal mieszkalny w celu przeprowadzenia naprawy. Jeśli najemca jest nieobecny lub odmawia dostępu, właściciel może wejść do mieszkania w obecności policji, straży miejskiej lub, jeśli sytuacja tego wymaga, straży pożarnej. W przypadku nieobecności lokatora, właściciel musi zabezpieczyć mieszkanie oraz jego wyposażenie do momentu jego powrotu. Wszystkie te działania muszą zostać udokumentowane w formie protokołu, aby nie pojawiły się w późniejszym czasie jakiekolwiek niejasności i kwestie sporne.
Właściciel może wejść do wynajmowanego mieszkania bez zgody najemcy jedynie w przypadku awarii, która powoduje szkodę lub stanowi zagrożenie, jak np. wyciek gazu, pożar czy zalanie.Przy ocenie czy wejście było uzasadnione jest istotne czy jest z Tobą kontakt. Jeśli zawsze odbierasz telefon i odpisujesz na wiadomości to trudno argumentować że nie było z tobą kontaktu
Nawet w nagłych sytuacjach wejście do lokalu, pod twoją nieobecność musi odbyć się w obecności policji lub straży miejskiej, wyjątkiem jest sytuacja kiedy mieszkanie zostało pozostawione niezamknięte. W innych sytuacjach właściciel nieruchomości nie ma prawa wejść do mieszkania bez zgody najemcy, a takie działanie może być uznane za naruszenie miru domowego, co może mieć prawne konsekwencje.
Kiedy jako najemca mam obowiązek udostępnić mieszkanie właścicielowi lokalu?
Po uprzednim ustaleniu terminu, lokator ma obowiązek udostępnić właścicielowi mieszkanie w celu przeprowadzenia okresowego przeglądu stanu technicznego lokalu oraz jego wyposażenia. Może to dotyczyć również doraźnych kontroli w wyjątkowych przypadkach. Właściciel nieruchomości ma również prawo wejść do mieszkania, aby wykonać prace, które zgodnie z umową obciążają najemcę, jeśli ten ich nie przeprowadził. Każda taka wizyta musi być jednak wcześniej uzgodniona. Wynajmujący nie może bez zapowiedzi przeprowadzać przeglądów, a najemca ma prawo odmówić wejścia w innych, nieuzasadnionych przypadkach.
Wynajmujący przy okazji przeprowadzania napraw nie ma pełnego swobodnego dostępu do mieszkania. To znaczy że np zalana łazienka nie daje mu prawa do wejścia do sypialni i zaglądania do szafek.
Po wykonaniu prac najemca ma prawo kazać wynajmującemu niezwłocznie opuścić mieszkanie. Jeśli wynajmujący tego nie zrobi, popełnia przestępstwo naruszenia miru domowego, co wiąże się z konsekwencjami prawnymi.
Naruszenie miru domowego – jakie konsekwencje może ponieść właściciel mieszkania?
Osoba, która wchodzi do cudzego mieszkania albo nie chce go opuścić na żądanie osoby uprawnionej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku, zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego. Jest to przestępstwo naruszenia miru domowego. Sprawcą może być zarówno osoba, która nielegalnie wchodzi do lokalu, jak i ktoś, kto dostał się tam legalnie, ale nie chce opuścić miejsca na żądanie osoby uprawnionej.
Właściciel mieszkania również może popełnić to przestępstwo, jeśli narusza mir domowy najemcy. Po podpisaniu umowy najmu, najemca zyskuje nie tylko prawo do korzystania z lokalu, ale także prawo do ochrony tego miejsca, co obejmuje również prawo karne. Właściciel nie może swobodnie wchodzić do wynajmowanego mieszkania bez zgody najemcy, z wyjątkiem sytuacji określonych w art. 10 ustawy o ochronie praw lokatorów. Naruszenie tych zasad może prowadzić do odpowiedzialności karnej właściciela.
Jeśli doszło do naruszenia miru domowego to skup się na dwóch elementach, dokumentacji i wyjaśnieniach.
W ramach dokumentacji masz prawo nagrywać, robić zdjęcia i zbierać świadków na potrzeby dowodzenia że doszło do naruszenia miru.
Wyjaśnienia to wezwanie wynajmującego do przedstawienia powodu wejścia, najlepiej na piśmie. Istotność i pilność przedstawionego przez niego powodu będzie miałą znaczenie dowodowe.
Jak się zabezpieczyć przed wynajmującym wchodzącym do mieszkania bez mojej zgody?
Zmień zamki. Masz prawo zmiany zamków w wynajmowanym mieszkaniu, nie musisz uzyskiwać do tego zgody właściciela.
Jeśli podejrzewasz że ktoś wchodzi do lokalu pod twoją nieobecność ale nie chcesz zmieniać zamków to możesz zainstalować kamerę przy drzwiach. Nagranie będzie służyć za materiał dowodowy przy sprawie z art. 193 Kodeksu karnego o naruszeniu miru domowego.